התמודדות עם שוק יורד

השקעה או מסחר בבורסה מתבצעים לרוב עם ציפייה כי השווקים יעלו לאורך זמן. לצד האופטימיות, יש זמנים בהם מחירי ניירות הערך ואיתם המדדים המובילים נמצאים במגמת ירידה. בזמנים כאלו, כותרות על "תיקון" ועל "מיתון" צובעות את אתרי הכלכלה ושוק ההון, העיתונים הכלכליים מסקרים בהרחבה את המשבר וכל זאת על רקע תמונות של ברוקרים מודאגים ברחבי העולם הצופים במסכים האדומים.

 

איך מתמודדים עם ירידות בשווקים? והאם אפשר להרוויח משוק יורד?

 

הגישה השמרנית היא לצמצם החזקה בנכסי הסיכון/מניות באמצעות מכירתם וזאת כדי לצמצם את התנודתיות בתיק ההשקעות ולמנוע הפסדי הון במקרה של מגמת ירידה מתמשכת. יש לסייג ולציין, כי קיים קושי לתזמן את השווקים ולזהות מגמות מראש, כך שמכירה בזמן ירידות חדות יכולה לקבע הפסד הון.

מנגד, יש שמחפשים לנקוט בגישה אקטיבית יותר, ומחפשים להרוויח בשוק יורד.

 

שורט מכירה בחסר (Short Sale)

 

מכירה בחסר, הינה מכירה של נכס שלא נמצא בבעלות המשקיע, והכל  במטרה לקנותו מאוחר יותר במחיר זול יותר. זה דומה לפעילות מסחר רגילה, רק שביצוע פעולת שורט, הופך את סדר הפעולות הקלאסי.

לדוגמה:

מניית X נסחרת במחיר של 10$ במסחר בוול סטריט, במידה ומשקיע סבור כי המחיר גבוה והצפי הוא לירידה במחיר המניה, ניתן למכור את המניה, אפילו שאנו לא מחזיקים בה באמצעות השאלת נייר הערך. פעולה מסוג זה נקראת מכירה בחסר, או בשפת הסוחרים, 'שורט'.

במידה והמשקיע צדק ומחיר המניה ירד, נוכל לבצע קניה בחזרה (Buy Back) במחיר נמוך יותר ולממש את הרווח.

דוגמא מספרית:

בחודש יולי, נמכרה בחסר כמות של 100 מניות X לפי מחיר של 20$ למניה.  תמורת המכירה נתקבלה תמורה בסך 2,000$. (למעשה, הברוקר השאיל למשקיע מניות כדי שיוכל למכור אותן בשוק וכעת המשקיע מחויב להחזיר לו 100 מניות, מעין הלוואה של מניות)

 

חודש לאחר מכן, המשקיע יקנה בחזרה 100 מניות X  לטובת "כיסוי השורט" לפי מחיר של 15$ למניה, והוא ישלם תמורתן 1,500$ עבור הקניה ויחזיר לברוקר את ההשאלה. כתוצאה מהפעולה הרווח של המשקיע עומד על סך של 500$ בעקבות הירידה במחיר המניה.

חשוב לציין, כי המסחר באמצעות שורט מסוכן יותר ממסחר רגיל (לונג), מכיוון שההפסד המקסימאלי יכול להיות גבוה משווי הפוזיציה המקורית. לדוגמא, מניה Y  נסחרת 10$. רכישת המניה בפועל (בלונג) ובמקרה והחברה פשטה את הרגל ומחיר המניה צנח ל-0, ייגרם למשקיע הפסד של 10$ בגין כל מניה. במקרה בו נמכרה אותה המניה בשורט, אבל בניגוד לתחזית המשקיעים, החברה הצליחה מעבר למצופה ומחיר המניה קפץ ל-30$, ייגרם הפסד של 20$ בגין כל מניה.

בבורסות ארה"ב מכירה בשורט היא פעולה פשוטה המתבצעת באופן אוט' דרך אתר המסחר, פשוט בוחרים בהוראת Sell Short ביצירת הפוזיציה ו Buy To Cover בסגירת הפוזיציה (כיסוי השורט). ההוראה מותנית בכך שהמניות נמצאות ברשימת הניירות הזמינים להשאלה אצל הברוקר. בבורסה בת"א, ביצוע שורט תוך יומי מצריך הגדרה בחשבון וביצוע שורט למשך זמן ארוך מכך דורש ביצוע השאלה וחתימה על הסכם השאלה לצורך כך.

 

תעודות סל בשורט

דרך נוספת להרוויח מהירידות היא לרכוש תעודת סל העוקבת באופן הפוך אחרי ביצועי מדד המניות, מחירי סחורות, אגרות חוב, ותעודות סל בחסר (שורט) נותנת חשיפה הפוכה לנכס הבסיס עליו נסחרת התעודה, כך שכשמחיר נכס הבסיס יורד, מחיר התעודה עולה. מכשיר זה מאפשר להרוויח מהירידות בצורה פשוטה ע"י קניה רגילה של נייר ערך. 

 

מסחר באופציות – חשיפה לשוק יורד

 

עולם המסחר באופציות הוא עולם מרתק ומאתגר, המאפשר למשקיע או לסוחר להיחשף לשוק דרך מגוון אסטרטגיות. לצד האפשרויות הרבות שהאופציות מעניקות, חשוב לזכור כי מדובר במכשיר ממונף ותנודתי ולכן יש ללמוד את התחום היטב לפני שנכנסים אליו.

אסטרטגיות לדוגמא לשוק יורד:

·         רכישת אופציית מכר- PUT – מחירה של אופציית Put צפוי לעלות במידה והשוק יורד במידה מספקת. חסרון בולט: עלות האופציה, הפרמיה, עשויה להיות לא משתלמת אם השוק לא יורד בחדות.

·         מכירת חוזה – קניית אופציית Put וכתיבת אופציית Call על אותו מחיר מימוש תיצור חשיפה הפוכה למדד במכפלת 100 למחירו.

·         מרווח יורד.

ניתן לקרא מידע נוסף על האסטרטגיות שצויינו ועל אסטרטגיות נוספות, בדף אודות אסטרטגיות מעוף

 חזרה לעמוד המדריך למשקיע בשוק ההון

מעבר למאמר הבא : תיק מדדים בבורסה - עשה זאת בעצמך