מדוע כדאי להחזיק קרנות נאמנות לאורך זמן?

המשקיע הישראלי, בניגוד למשקיע האמריקאי למשל, טרם אימץ את תרבות ההשקעה הבסיסית האומרת, כי אין הגיון לשנות את הרכב ההשקעות ולנתר מהשקעה אחת למשנהה לעיתים קרובות מדי. לא נדיר למצוא מניות וקרנות נאמנות שעוברות בירושה מדור לדור במשפחות אמריקאיות.
לא כך בישראל. הנוהג של המשקיע הישראלי הוא לשנות לעיתים קרובות את השקעותיו, לקנות ולמכור ניירות ערך, ובכלל זה-יחידות השתתפות בקרנות נאמנות, בתוך זמן קצר. נוהג זה פוגע בתשואה וברווחים שהוא יכול להשיג.

מדוע?


ראשית: משום שפעילות תכופה ועצבנית של קנייה ומכירה כרוכה בהוצאות.

שנית: משום שהמשקיע, הסבור שהוא יודע ל"קלוע" לעיתוי האופטימלי של הקנייה והמכירה, כדאי שישכח מזה. מחקרים בכל העולם מראים, שגם מנהלי השקעות מקצועיים נכשלים בנסיונם ל"תזמן" את השוק. על אחת כמה וכמה, משקיעים מן הישוב. חמור מכך: עצם הנסיון לתזמן את השוק גורם עפ"י המחקרים, לנזק כספי ופוגע בתשואה המושגת.

שלישית: משום שמחקרים רבים מצביעים על כך, שעיקר התשואה השנתית בשוק המניות, ולעיתים קרובות – גם בשוק האג"ח, מושגת בחודש או בחודשיים בלבד. המשקיע, שמנתר מהשקעה להשקעה, נכנס לשוק ויוצא ממנו לעיתים קרובות, עלול להחמיץ את כל, או את רוב התשואה שניתן היה להשיג באותה שנה.

האם זה אומר שלא כדאי בכלל למכור-לפדות יחידות השתתפות בקרן נאמנות? התשובה היא – ממש לא. מובן, שיש מצבים שצריך למכור.
מה שאנחנו מנסים לומר, הוא, שכל זמן שלא חלו שינויים של ממש בגורמים המשפיעים על התנהגות השוק, כל זמן שהוא לא נכנס למצב של בועה, כל זמן שמבחינת המשקיע עצמו לא השתנו נסיבות אישיות שמצריכות שינוי מדיניות בסיסי, אסור להיות מושפע מהלכי רוח חולפים, כותרות מזדמנות בעיתונות, עצות חפוזות של חברים, תחושה שאני יודע מתי להיכנס לשוק ואני אדע גם מתי לצאת, וכן צריך להתמיד באחזקת קרנות נאמנות.מהם היתרונות של ההשקעה בקרנות נאמנות?
איך בוחרים קרן נאמנות?
כיצד לבחון את ביצועי מנהל קרנות נאמנות?
כיצד נקבע השער של קרן נאמנות?
מושגים נוספים