כיצד בוחרים?

ניהול קרנות נאמנות הוא בראש ובראשונה עניין של עבודה קשה, התמודדות עם תנאים משתנים, וניתוח מושכל של המתרחש בשווקים הפיננסים. מלאכתו של מנהל השקעות מחייבת ראייה מערכתית, עקביות, התמדה וסבלנות, כמו גם, גמישות מחשבתית, נכונות להיות שונה כשצריך, וראייה מקדימה של הצפוי בשוק ההון. 

אז כיצד בוחרים קרן נאמנות?

בדיקה מקצועית של רמת הביצוע
בדיקת מנהל קרן נאמנות חייבת להביא בחשבון בראש ובראשונה את ה"התרחשויות בשטח", כלומר, את התשואות שהיה אפשר להשיג באפיק או באפיקי ההשקעה הרלוונטיים בהשוואה למדיניות ההשקעה של אותה קרן נאמנות בפרק הזמן הרלוונטי למדידה.

השוואה למדד יחס
לצורך מדידת הביצוע של מנהל קרן מסוים, יש להשוות תחילה את התשואה של הקרן לתשואת מדד היחס הרלוונטי. לדוגמא, תשואת קרן המתמחה במניות ת"א 100, יש להשוות תחילה לתשואת מדד ת"א 100 באותו פרק זמן. אם המדד עלה ב-20%, ותשואת הקרן הייתה 25%, אפשר לומר, שמנהל הקרן "הכה את השוק" והתשואה בהחלט טובה. כך גם במצב הפוך, שבו השיגה הקרן תשואה שלילית, אך עדין טובה יותר מזו של מדד היחס. לפיכך, כל משקיע יכול לעמוד מקרוב על רמת ביצועיה של הקרן שלו.

כדאי לציין, שהשוואה זו אינה מלאה, אם שוכחים שמדדי הבורסה הם "נטולי עמלות". העמלות נגזרות מפעולות קנייה ומכירה שמבצע מנהל הקרן ומהשכר אותו הוא גובה עבור שרותיו. גובה עמלות הניהול מוריד כמובן מן התשואה. גורם אחר שמשפיע - מדד המניות שמתפרסם על ידי הבורסה משקף 100% מניות. מנהל הקרן עשוי, גם מטעמי זהירות, להחזיק רק 90% במניות ו-10% בנזילות. אי אפשר גם להתעלם מגורם המס שאותו משלמות חלק מהקרנות, בעוד שהמדד אינו מושפע מכך.

לסיכום, בדיקה נכונה של תשואת תיק השקעות צריכה להיעשות מול מדד או מדדים רלוונטיים, מה שמשתקף במונח, Benchmark שהוא מדד-ייחוס, או מדד יחס.


השוואה לתשואת קרנות דומות
למשקיע יש כלי נוסף לבדוק את התשואה והוא השוואה לתשואה של קרנות נאמנות דומות. כלומר: כדי להשיג התרשמות טובה יותר מהישגיה של קרן, רצוי מאוד להשוות את תשואתה גם למדד של הקבוצה, שאליה היא שייכת. כשם שאפשר לחשב בפשטות את התשואה של כל קרן וקרן בנפרד, כך אפשר לחשב מדד ענפי של קבוצת קרנות המתמחות באפיק השקעה מסוים. גישה פשוטה אחרת, היא לבדוק את מיקומה של הקרן ביחס למתחרותיה באותה קבוצה של מדיניות, שנה אחר שנה.

יש לזכור, מנהל קרן אינו יכול להיות במקום הראשון או השני מדי שנה. זה פשוט לא עובד ככה, לא בישראל ולא ברחבי העולם. די בכך, שהקרן תהיה ברבע העליון של הקבוצה מדי שנה, ואז במצטבר על פני שלוש-ארבע-חמש שנים היא תהיה במקום הראשון או השני. בחינה דומה, אך מורכבת יותר, העושה שימוש גם בבדיקת מרכיב הסיכון בפעילותה של הקרן, עושה החברה המדרגת "מעלות".


כיצד לא ללכת לאיבוד ולבחור קרנות נאמנות מנצחות?
כאשר בשוק ההון הישראלי פועלות מעל 1,000 קרנות נאמנות מכל המינים ומכל הסוגים, קל מאוד למשקיע ללכת לאיבוד. אז, איך בכל זאת ניתן לבחור בקרנות נאמנות, כאלה שיש להן פוטנציאל (לא התחייבות) להשיג עבורך תשואה טובה יותר מאחרות. ננסה לקחת אותך "יד ביד" ולהדריך אותך במבוך קרנות הנאמנות, צעד אחר צעד.

צעד ראשון
ראשית, עליך להחליט על מבנה תיק ההשקעות שלך. הרבה משקיעים אינם משקיעים די זמן ומחשבה בשאלה בסיסית זו ונוטים לקבל החלטות השקעה מזדמנות מדי פעם, לפי מצב חשבון העו"ש שלהם, בהתבסס על טיפ שקיבלו, לפי תחושות הבטן שלהם, לפי מצב רוחם באותו רגע, וכיו"ב. זוהי דרך גרועה מאוד לבנות תיק השקעות. הדרך הנכונה היא להחליט איזה שיעור מתוך הנכסים הפיננסיים שלך רצוי שיהיה במניות, איזה חלק בצמודי מדד, איזה חלק במט"ח ואיזה חלק בשקלים. כמה להשקיע בישראל וכמה בחו"ל? ויש עוד הרבה שאלות, שלא לכל משקיע יש תשובות עליהן. אבל, באפשרותך כן להגדיר את רמת הסיכון שאתה יכול/מוכן לקחת, ואת טווח ההשקעה. ככל שזה קצר יותר, אתה צריך ללכת בכיוון שמרני יותר. ככל שזה ארוך יותר, אתה יכול להרשות לעצמך רמת סיכון גבוהה יותר.

מובן, שעל אופן חלוקת הכסף בין אפיקי ההשקעה השונים אתה יכול להתייעץ עם יועץ ההשקעות שלך בבנק. השירות הזה ניתן חינם.


צעד שני
עליך להחליט כיצד להשקיע לאחר שהחלטת על תמהיל ההשקעה. האם להשקיע באמצעות ניירות ערך ספציפיים, או באמצעות קרנות נאמנות, או באופן מעורב של גם וגם. אחרי שהחלטת שמתאים לך להשקיע, גם, או רק, באמצעות קרנות נאמנות, הגיע הזמן לבחור את הקרנות הספציפיות.


צעד שלישי
אתר 3-4 מנהלי קרנות שלאורך זמן מציגים תשואות עודפות על פני מנהלי קרנות אחרים. תוך כדי ההשוואה יש לתת משקל גדול יותר ל-3 שנים כתקופה ארוכה יותר ואמינה יותר. יש לבדוק את מיקומן של הקרנות בפרק זמן זה לעומת קרנות אחרות. בדוק מי הגוף שמנהל את הקרן, מה הוותק שלו, ומי מנהל את ההשקעות של הקרנות ואחראי עליהן. שים לב, שלא בהכרח, מנהל קרן שחזק בתחום אחד חזק גם בתחום אחר. הוא יכול להיות חזק מאוד באיגרות חוב וחלש מאוד במניות, או להיפך. לכן בכל תחום בחר את השניים-שלושה הטובים ביותר.

נכון, התהליך הזה הוא מעט ארוך אבל הוא מאוד כדאי. כדאי מאוד להשקיע בו זמן. בחירה נכונה תחסוך לך הרבה מאוד כסף, או תוכל להעניק לך רווחים עודפים על פני החלטה מקרית.