איך בוחרים קרן נאמנות?

אז, איך בכל זאת ניתן לבחור בקרנות נאמנות, כאלה שיש להן פוטנציאל (לא התחייבות) להשיג עבורך תשואה טובה יותר מאחרות. ננסה לקחת אותך "יד ביד" ולהדריך אותך במבוך קרנות הנאמנות, צעד אחר צעד.


צעד ראשון: התחלת התהליך אינה קשורה כלל לקרנות הנאמנות באופן ספציפי אלא להחלטה כללית שלך על מבנה תיק ההשקעות הכולל שלך. הרבה משקיעים אינם משקיעים די זמן ומחשבה בשאלה בסיסית זו ונוטים לקבל החלטות השקעה מזדמנות מדי פעם, לפי מצב חשבון העו"ש שלהם, בהתבסס על טיפ שקיבלו, לפי תחושות הבטן שלהם, לפי מצב רוחם באותו רגע, וכיו"ב. זוהי דרך גרועה מאוד לבנות תיק השקעות. הדרך הנכונה היא להחליט איזה שיעור מתוך הנכסים הפיננסיים שלך רצוי שיהיה במניות, איזה חלק בצמודי מדד, איזה חלק במט"ח ואיזה חלק בשקלים. כמה להשקיע בישראל וכמה בחו"ל? ויש עוד הרבה שאלות.


כל אלה הן שאלות שלא לכל משקיע יש תשובות עליהן. אבל, אתה כן יכול להגדיר לעצמו את רמת הסיכון שהוא יכול / מוכן להרשות לעצמו, ואת טווח הזמן המשוער שבו לא תהיה זקוק לכסף. ככל שזה קצר יותר, אתה צריך ללכת בכיוון שמרני יותר. ככל שזה ארוך יותר, אתה יכול להרשות לעצמך, כנראה, רמת סיכון גבוהה יותר.


מובן, שעל אופן חלוקת הכסף בין אפיקי ההשקעה השונים אתה יכול להתייעץ עם יועץ ההשקעות שלך בבנק, או עם משווק בבית השקעות כמו מיטב דש.

השירות הזה ניתן חינם.

צעד שני: עליך להחליט כיצד לצקת תוכן בחלוקה שקבעת כמתאימה בין אפיקי ההשקעה. האם להשקיע באמצעות ניירות ערך ספציפיים, או באמצעות קרנות נאמנות, או באופן מעורב של גם וגם.

אחרי שהחלטת שמתאים לך להשקיע, גם, או רק, באמצעות קרנות נאמנות, הגיע הזמן לבחור את הקרנות הספציפיות.

צעד שלישי: אתר 3-4 מנהלי קרנות שלאורך זמן מציגים תשואות נאות ועודפות על פני מנהלי קרנות אחרים. זהו המהלך הקשה מכולם ואתה שואל בוודאי את עצמך, מן הסתם, מנין לי לדעת?
התשובה - אפשר לדעת.


ראשית: התשואות של הקרנות השונות זמינות וידועות. הן מופיעות לרוב באתרים כלכליים.

שנית: למרבית הבנקים יש מערכות ייעוץ לקרנות נאמנות. מערכות אלה נותנות דירוג לקרנות הנאמנות השונות. בקש/י לקבל מידע על הדירוג שלהן לשני פרקי זמן – אחד שנה, והשני – שלוש שנים. יש לתת משקל גדול יותר ל- 3 שנים כתקופה ארוכה יותר ואמינה יותר. יש לבדוק לא רק את הדירוג של הבנק אלא גם את מיקומן בפרק זמן זה לעומת קרנות אחרות.


שלישית: בדוק ברמת כל מנהל קרן, עד כמה שאפשר, מי הגוף שמנהל את הקרן, מה הוותק שלו, ומי מנהל את ההשקעות של הקרנות ואחראי עליהן.

רביעית: שים לב, שלא בהכרח, מנהל קרן שחזק בתחום אחד חזק גם בתחום אחר. הוא יכול להיות חזק מאוד באיגרות חוב וחלש מאוד במניות, או להיפך. לכן בכל תחום בחר את השניים-שלושה הטובים ביותר.

נכון, התהליך הזה הוא מעט ארוך אבל הוא מאוד כדאי. כדאי מאוד להשקיע בו זמן. בחירה נכונה תחסוך לך הרבה מאוד כסף, או תוכל להעניק לך רווחים עודפים על פני החלטה מקרית, או הליכה בתלם של בחירת קרנות שבניהול הבנק שבו אתה מנהל במקרה את חשבונותיך.


מהם היתרונות של ההשקעה בקרנות נאמנות?
כיצד לבחון את ביצועי מנהל קרנות נאמנות?
מדוע כדאי להחזיק קרנות נאמנות לאורך זמן?
כיצד נקבע השער של קרן נאמנות?
מושגים נוספים